Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Inkubator w 30 minut
Autor Wiadomość
j2008 


Województwo: mazowieckie
Dołączył: 31 Maj 2008
Posty: 3
Wysłany: 2008-06-09, 12:51   Inkubator w 30 minut

Samodzielne wykonanie inkubatora wydaje się pozornie dość skomplikowanym zadaniem. Ostatnie dwa tygodnie spędziłem na poszukiwaniu w sieci inkubatora, który by mi odpowiadał. Chodziło mi o niewielki, niedrogi, estetyczny i prosty w obsłudze inkubator. Z uwagi na to, iż w moim miejscu zamieszkania niekiedy występują przerwy w dostawie energii myślałem też o zasilaniu awaryjnym (akumulator).
Moje poszukiwania długo nie przynosiły rezultaty. Ale tydzień temu znalazłem rozwiązanie. Od trzech dni testuję inkubator i rezultat jest super.
Zbudowanie takiego inkubatora zajmuje 30 minut. Nie wymaga prawie żadnych nakładów pracy, ma pojemność około 70 jaj przepiórczych. Koszt samodzielnego wykonania poniżej 400 PLN.
Dane techniczne:
Termostat w zakresie 0-42° st. C, dokładność +/- 0,1° st. C
Higrometr .
Ogrzewanie nawiewem ciepłego powietrza.
Waga ok. 5 kg.
Zasilanie 230V lub 12V
Pobierana moc ok. 50 W.
Zalety: bardzo łatwe mycie i dezynfekcja, wyeliminowanie zawodnych żarówek jako ogrzewania, bardzo proste przenoszenie, niskie zużycie energii, doskonała izolacja termiczna, niewielka waga, elegancki wygląd.
Wady: ręczne obracanie jaj, lekki szum wentylatora – troszkę głośniej niż w komputerze.
Zainteresowanym tym tematem chętnie odpowiem na wszelkie pytania. Jeśli ktoś wytłumaczy mi jak to zrobić to umieszczę zdjęcia.
 
 
karei 


Województwo: dolnoslaskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 174
Wysłany: 2008-06-11, 10:09   

A nie masz problemu z utrzymaniem wilgoci na poziomie powyzej 50%
 
 
 
j2008 


Województwo: mazowieckie
Dołączył: 31 Maj 2008
Posty: 3
Wysłany: 2008-06-24, 02:02   

Nie. W zasadzie utrzymanie wilgotności na poziomie rzędu 60 - 80% z dokładnością do 0,5% jest dość proste. Zdziwiły mnie wypowiedzi kilku osób (na tym i innych forach), które twierdzą, że trudno jest to uzyskać stosując do nawilżania tacki. Mam zupełnie inne zdanie.
Użycie tacek jest bardzo pewnym, bardzo prostym i dostatecznie dokładnym sposobem. W warunkach stałej temperatury (taka z założenia panuje w inkubatorze) szybkość parowania zależy wyłącznie od wielkości powierzchni parowania i cyrkulacji powietrza. Stosując wentylatorki komputerowe do wymuszenia ciągłej cyrkulacji powietrze (ja używam trzech małych wentylatorków) wystarczy wstawić do inkubatora jak największą tackę (ja używam jednorazowej tacki z grubej folii aluminiowej). Do takiej tacki trzeba doświadczalnie dobrać płaskie pojemniki, które po umieszczeniu na tacce ograniczą powierzchnię parowania tak by wilgotność wynosiła np 65% (zależy to od wilgotności wymaganej dla inkubacji danych jaj).
Kolejny krok to ustalenie jakie z umieszczonych w tacce pojemniki trzeba usunąć lub zamienić na mniejsze by uzyskać wilgotność np. 70% potrzebną przy kluciu jaj - dotyczy to tylko sytuacji gdy używamy inkubatora również jako klujnika.
Nie miałem najmniejszego kłopotu dobraniem właściwych pojemników po trzech czy czterech próbach i wilgotność jest stała, to znaczy odbiega od założonej w granicach większych niż +- 0,4%. Nie przeprowadzam regulacji otworów wentylacyjnych, to znaczy podczas inkubacji są cały czas otwarte i aż do zakończenia procesu nie są niczym przesłaniane.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13