Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
problemy z wylęgiem
Autor Wiadomość
alan1980 



Województwo: Mazowieckie
Dołączył: 24 Lut 2008
Posty: 123
Skąd: Płońsk
Wysłany: 2010-03-25, 05:42   

Widocznie takie jajka nabyłaś niestety. Czy wiadomo ile czasu i w jakich warunkach były one przetrzymywane przed włożeniem do inkubatora. Podzielam zdanie Iro_mak, jajka po 5-7 dniach należy prześwietlać i niezalężone od razu usuwać.
_________________
 
 
Piotr_Wisienka 
młodszy ornitolog :)



Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 39
Dołączył: 13 Maj 2009
Posty: 69
Skąd: Krotoszyn
Wysłany: 2010-05-26, 03:50   inkubator

witam

znajomy ma inkubator własnej roboty, jest to inkubator skrzyniowy z drzwiczkami na jednej z pionowych ścian.
Jest on ocieplony styropianikiem, dokładnie takim jak daje się za grzejniki ( z cieńka warstwą folii aluminiowej z jednej strony ). Ocieplenie od wewnątrz + na to blacha. Całośc budzi we mnie szacunek bo znajomy bardzo się starał to budując. Wentylacja jest na rozetach, sterownik temperatury 0,1, oraz automatyczna regulacja wilgotności do 0,1 przez znaurzoną w wodzie grzalkę. Dodatkowo do ruchu powietrza wentylator z kąpa, etce tera.

Jaja ma niby zalęzone, widać pajaczki, jednak dużo jaj mu odpada. Czesto przy końcówce inkubacji zarodki giną, ale i sporo jaj jest jak by zdeformowanych. W sensie rozwija się i obumiera powiecmy w 8-9 dni. Na muj gust wiatrak wieje konkretnie czy mimo zastosowanej automatycznej wilgotności siła wiatru ma tu znaczenie ? bo wiatrak jest bardzo dobry. czy styropian ma tu jakiś wpływ ?? lepiej stosować małą tackę do wilgotności czy dużą mimo jej automatycznej regulacji ??

Pytał mnie co ma nie tak, a ja jakos nie umiałem mu pomóc, na mój gust ma lepszy niż niejedno ścierwo z allegro, a lęgi kiepskie. Może wy coś poradzicie
_________________
Kiedy się kaczka pleszcze - na pewno będą deszcze
Przyjdzie święta Weronika - znisie jajo kaczka dzika
Tam gdzie się znajduje gniazdo bociana, podczas burzy piorun nie uderzy
 
 
 
foxhubert 
REDAKCJA FORUM



Województwo: dolnyslask
Pomógł: 9 razy
Wiek: 42
Dołączył: 26 Lip 2009
Posty: 175
Wysłany: 2010-05-26, 20:11   
   Skype: hubert.szymanksi.


Przydała by sie fotka.
A ze wentylator mocno wieje to wcale nie jest takie dobre ponieważ zbyt duży ruch powietrza w inkubatorze obsusza jaja. Nie ma lepszej metody na świecie sterownia wilgotnością jak regulowanie jej przez pomiar utraty wagi przez jaja. Ponieważ oprócz wilgotności na jej utratę ma wpływ kilka innych czynników. Dodatkowo spróbujcie coś takiego umieść miedzy jajami niaiblizej wylotów cyrkulacji powietrza termometr gorączkowy taki stary rtęciowy. Po 15 minutach zobacz temp. Możesz być zaskoczony ile nabiło. Zamieranie zarodków w 9-14 dniu tez to przerabiałem. Zabija je temp. lub powoduje zniekształcenia. Jaka po 10 dniu zaczynają wydzielać sporo ciepła i które kumuluje sie w niektórych częściach inkubatora czy nie zadrzaja sie ze niektóre wylęgnięte kurczaki maja krzywe palce. Jeszcze odpowiedz mi na jedno czy inkubator przybadkiem nie jest na duza ilosśc jaj np 100-150 przy optymalnie małej kubaturze.
 
 
Piotr_Wisienka 
młodszy ornitolog :)



Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 39
Dołączył: 13 Maj 2009
Posty: 69
Skąd: Krotoszyn
Wysłany: 2010-05-28, 01:55   

dziekuję za rady dziś wszystko sprawdzaliśmy

I tak , termoregulator pokazuje temperature 37,8 w komoże lęgowej. Nad nią sa wentylatory które wyciagaja z niej powietrze. Następnie jest ono ogrzewane przez żarówki i wraca bokami na doł. Jest to typowa konstrukcja inkubatora zabrana z "festa" produkujacego inkubatory w Gostyniu.
Na dole jest tacka z wodą w niej grzałka, co podgrzewa wode, aby uzyskać odpowiednią wilgotność.
Faktycznie dokonalismy pomiaru i temperatura jest większa, 38,2 nieraz nawet. czegoś nie kumam, bo czujnik termiczny jest przeciez w komorzę lęgowej, to czemu pokazuje błędne dane, i wcześniej nie wyłaczy ogrzewania aby temperatura tak wysoko szła ?
Dziś zmniejszylismy na 37, wówczas pomiary na tackach lęgowych były w granicach 37,6. Czemu tak jest ??
Co do kurczaków, kluje się ich w granicach 10 procent, ale są zdrowe. Jaja płodne w 100% nieraz, ale obumierają zanim się urodzą.

Dodatkowo dziś przeswietlalismy jajka, i tak jak by w jajach rozwijał się zarodek, ale kożystał z połowy zawartości jaja, widac żyłki itp tylko do połowy jaja. ( oczywiśnie nie licze w to bańki powietrznej ) Nawiew juz zmniejszył, bo ma regulacje nawiewu. Chciał aby cały inkubator był ogrzany, i zakładał ze zeby zepchnąc cieple powietrze ku dolowi musi porżadne wentylatory dać.

DSC02573.JPG
cały inkubator
Plik ściągnięto 4000 raz(y) 39,25 KB

DSC02572.JPG
miejsce osadzenia czujników
Plik ściągnięto 4000 raz(y) 29,37 KB

DSC02574.JPG
góra komory grzewczej
Pobierz Plik ściągnięto 383 raz(y) 77,86 KB

_________________
Kiedy się kaczka pleszcze - na pewno będą deszcze
Przyjdzie święta Weronika - znisie jajo kaczka dzika
Tam gdzie się znajduje gniazdo bociana, podczas burzy piorun nie uderzy
Ostatnio zmieniony przez Piotr_Wisienka 2010-05-28, 02:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
adrian_lasek 
REDAKTOR



Województwo: warmińsko- mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 33
Dołączył: 28 Lip 2007
Posty: 666
Wysłany: 2010-05-28, 08:55   

Witaj! Moim zdaniem przepływ powietrza blokują tace z jajkami, jajka również są ciasno upakowane. Między jajkami musi być w miarę luźna przestrzeń, aby była dobra cyrkulacja.
Ja jeszcze zrobiłbym coś z tymi bocznymi listwami na których leżą tace. Tak żeby je zredukować do potrzebnego minimum. Wtedy nie byłoby zakamarków, które również blokują powietrze.

PS. Czujniki powinny znajdować się w pośrodku inkubatora, a widzę, że są u góry.

Jeszcze mam pytanie ile jest sumie wentylatorów i gdzie są rozmieszczone?
 
 
Piotr_Wisienka 
młodszy ornitolog :)



Województwo: Wielkopolskie
Wiek: 39
Dołączył: 13 Maj 2009
Posty: 69
Skąd: Krotoszyn
Wysłany: 2010-05-28, 09:23   

dzięki za szybka odpowiedź.

Mam inkubator festa z gostynia jest taki sam tyle ze na mniej jaj. Na nim się wzorował owy twórca. Co do tacek - odstęp jest identyczny jak w fest. Też ma podobne listewki, tylko ze mniejsze, bo ma inne rolki do jaj które po naładowaniu np całej tacy gęsi pękają i się nie obracają od ciężaru. Znajomy zrobił kije bukowe, o mniejszej średnicy i ładnie się jajka obracają.
Co do rozmieszczenia czujników - są u góry, tylko że obudowane plastikiem z dziórkami, bowiem ciepłe powietrze idzie ku górze. Na ostatniej tacce w odległości 3 cm od czujnika tez mamy 38, więc nie za bardzo wiem co i jak. wyglada jak by czujnik był uszkodzony i zbierał złe dane. Bynajmniej w inkubatorze festa czujniki są również u góry,a ja na lęgi nie narzekam.
wentylatory są 3, ja w moim na 200 jaj mam 2.
Kolego inkubator jest robiony wedle programu na stronie www.lab-tech.pl tam jest program co przelicza odległości i zobaczysz na jakiej podstawie jest zrobiony. ale bardzo dziękuję za rady, każda jest ważna.
_________________
Kiedy się kaczka pleszcze - na pewno będą deszcze
Przyjdzie święta Weronika - znisie jajo kaczka dzika
Tam gdzie się znajduje gniazdo bociana, podczas burzy piorun nie uderzy
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 17