Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
wilgoć
Autor Wiadomość
karei 


Województwo: dolnoslaskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 174
Wysłany: 2007-06-08, 11:05   wilgoć

Nie wiem czy juz nie bylo takiego tematu ale napisze coś ja zwiększam wilgoć w inkubatorze przez dwa dni przed wykluciem.
Biorę butelkę od płynu do szyb ze spryskiwaczem myje dokladnie butelke wietrze aby nie bylo zapachu plynu. Nalewam wode do tej butelki i spryskuje scianki i drzwiczka inkubatora wtedy wilgoć rosnie bo woda bardzo szybko paruje z rozgrzanych scianek. Nic nie daje ze dodamy kolejne pudelka z woda a takie spryskiwanie scianek jest proste i skuteczne. Sprawdzcie to zobaczycie efekty ale wielu z was napewno tak robi.

Jeżeli temat sie powtorzyl to usuncie go. :)
 
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 70
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-08, 11:15   

Tyle, że takie spryskiwanie (sam je stosuję w trakcie klucia piskląt, ale moczę jedynie skorupki jajek) daje efekty na chwilę. No chyba, że ktoś ma tyle czasu aby co kilkanaście minut stać ze spryskiwaczem, otwierać inkubator, zamykać...Poza tym mamy wtedy do czynienia z ciągle zmieniającymi się parametrami. Temperatura - nie mówiąc już o wilgotności - jest bardzo niestabilna. Doświadczalnie "ustawione" tacki są moim zdaniem najlepsze. To co dodatkowo spraktykowałem i praktykuję to wspomniane spryskiwanie skorupek oraz dodatkowo położona bezpośrednio na tacki czysta ściereczka lub ręcznik.
Dzięki temu zwiększa się powierzchnia parowania.
 
 
karei 


Województwo: dolnoslaskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 174
Wysłany: 2007-06-08, 13:16   

Ja tylko podalem przyklad jak mozna zwiekszyc wilgoc w inkubatorze gdy np. tacki nie spelniaja swej roli. Gdy z wody na tacce wystaje np. recznik lepiej paruje.
 
 
 
sroszkowski 
Specjalista
Założyciel Forum!



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 70
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1788
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-08, 14:44   

"Ręcznik najlepiej się sprawdza, gdy nie ma możliwości inkubować w automatycznym inkubatorze. Z samych tacek nie jest praktycznie możliwe uzyskanie wilgotności na poziomie 65-70%.
 
 
Krzysiek Prokop 
REDAKTOR



Województwo: warm.-maz.
Pomógł: 6 razy
Wiek: 32
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 865
Wysłany: 2007-06-08, 19:20   

Ja w swoim inkubatorze na spodzie mam naczynia na wodę, i dodatkowo, gdy sie klują, to co parę godzin spryskuje je wodą spryskiwaczem do kwiatów, i póki co, nie narzekam, a prawdę mówiąc to jestem zadowolony ze swoich pierwszych sztucznych lęgów.
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-06-08, 20:56   

A ja zasięgając porady u spicifera nałożyłem do inkubatora jajka bażanta łownego, a w niedziele dokładam jajka czubatek. Zobaczymy, co się wykluje, bo temperatura waha się w granicach 37,2 -38,1 stopnia a wilgotność od 48-60% przy tym, że na dnie znajduje się emaliowana miska wypełniona w połowie wodą. Tak sobie wczoraj wyliczyłem, że do tego aparatu, który przy życzliwości Pana Stanisława mogę użytkować, zmieści się 550 jajek kur karłowatych. Tylko wiąże się z tym problem, że moje kurki zastrajkowały i przestały się nieść.
 
 
Łukasz23 
REDAKTOR



Województwo: Łódzkie
Pomógł: 3 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2007
Posty: 589
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2007-06-08, 21:36   

mam świetny sprawdzony sposób żeby złamać ten strajk ;) , kiedyś gdy byłem po raz pierwszy zobaczyć hodowlę Michała Bugajskiego on mi poradził żeby w takich sytuacjach moczył jęczmień, podkiełkowywać go i podawać kurą, to pozwala im się zregenerować i wywołać u nich nieśność, zadziałało :!: zawsze już w marcu kiełkowałem im zboże i niosły się dużo wcześniej dzięki temu :D
 
 
el lobo 



Województwo: łódzkie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 238
Wysłany: 2007-06-08, 23:28   

Przez te kilka lat dopracowałem trochę tą metodę.
Teraz podaje nie tylko jęczmień, ale pszenice i owies również skiełkowane. W okresie nieśności zastępuję suche ziarno skiełkowanym i efekty sa bardzo dobre, tak w ilości jak i jakości jaj oraz zapłodnieniu i wylęgowości.
Do wilgotnego, skiełkowanego ziarna dodaje również witaminy w proszku oraz kredę pastewna.
Niestety przy warunkach pogodowych jakie panują teraz podawanie skiełkowanego ziarna jako paszy całodziennej mija się z celem, gdyż po kilkudziesięciu minutach kiełki wysychają i sa bezwartościowe. Można podawać je za to jako karmę poranna w ilości, która zostanie zjedzona od razu i tu najlepiej sprawdzi się sam kiełkowany jęczmień.

Co do wilgotności w inkubatorze, to uważam, że wszystko zależy od jakości sprzętu.
Nawet w urządzeniu bez natrysku można uzyskać wilgotność powyżej 80%, tylko z wody odparowanej z pojemników na dnie aparatu, ale uzależnione jest to od tego, gdzie inkubator jest ustawiony. Niska wilgotności powietrza w pomieszczeniu utrudnia utrzymanie odpowiednich parametrów lęgu.
W mieszkaniach zazwyczaj powietrze jest bardzo suche, więc można w pomieszczeniu, gdzie stoi inkubator ustawić proste nawilżacze powietrza. Mogą to być ceramiczne pojemniki z wodą lub inne urządzenia dostępne w handlu.
 
 
karei 


Województwo: dolnoslaskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 174
Wysłany: 2007-06-09, 19:26   

Ja inkubator trzymam w pomieszczeniu gdzie latem siega wilgoc zaledwie 40% a w inkubatorze mam na dnie blaszke odciasta pieczenia i moj higrometr wskazuje 60-70%
 
 
 
kacpisułtan
[Usunięty]

Wysłany: 2007-06-10, 16:49   

Czy wilgotność podczas klucia otrymujaca sie na poziomie 70%-78% moze byc szkodliwa :?: Jesli tak to dlaczego :?:
Ostatnio zmieniony przez kacpisułtan 2007-06-10, 18:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
karei 


Województwo: dolnoslaskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 174
Wysłany: 2007-06-10, 18:23   

chodzi ci chyba o wilotnosc jasli masz taka to nie jest to szkodliwe
 
 
 
marian.k59 


Województwo: opolskie
Wiek: 64
Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 46
Wysłany: 2009-02-28, 23:37   

Mam prośbę. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć ,gdzie najlepiej umieścić czujnik od higrometru?Mam inkubator zrobiony z lodówki ale na ,,modłę" profesjonalnego. Podwójne ściany itp., więc dobrze by było, gdyby odezwał się ktoś, kto ma inkubator profesjonalny. Na 100 jajek wykluło mi się 71 kurcząt {reszta zamarła w jajkach} ale wilgotność na trzech higrometrach,umieszczonych w różnych miejscach,wahała się od 50% do 85%. Higrometry wyzerowane.Z temp. nie mam problemów.
 
 
Marekk 


Województwo: podlaskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 82
Skąd: Brańsk
Wysłany: 2009-03-01, 12:04   
   Nr Tel.: 606 973 386


Mam inkubator zrobiony z lodówki ale nie mam u mnie takich wielkich wahań wilgotności , a zamieranie kurcząt zawsze się zdarza. Lepiej jeśli zamrą niż maja się wykluć kaleki.
W moim inkubatorze czujnik temperatury i wilgoci znajduje się w środku inkubatora miedzy półkami.
 
 
Markus Kurspiot 
STARSZY REDAKTOR
Kurczaczek



Województwo: opolskie
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Maj 2007
Posty: 541
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2009-03-09, 00:05   

Najlepiej gdy czujnik w klujniku znajduje się tam gdzie są jajka. Miałem w tamtym roku problem, ponieważ fabrycznie czujnik znajdował się na górze, około 40 cm nad jajkami. W takim wypadku inna wilgotność jest na dole a inna na górze urządzenia. W moim przypadku była to różnica 20%. Mimo że wentylatory i specjalny układ kierują ruchem powietrza, była taka różnica.
_________________
Markus Kurspiot
www.markuskury.pl
 
 
Hiszpan1806 



Województwo: Łódzkie
Pomógł: 2 razy
Wiek: 28
Dołączył: 30 Lis 2010
Posty: 199
Wysłany: 2011-02-26, 12:33   

Mam inkubator z darewitu, będę pierwszy raz nim inkubował i nie wiem gdzie położyć higrometr do pomiaru wilgotności na tacy z jajkami czy gdzieś indziej (zamontować wyżej, jeśli na tacy z jajkami to w centrum czy gdzieś na brzegach?

Z góry dziękuję za odpowiedź
_________________
Silki miniaturowe, Kochiny olbrzymy, Brahmy, Araucany miniaturowe, Czubatki polskie miniaturowe, Sebrytki, Gęsi kubańskie, Kaczki staropolskie, Indyki, Przepiórki japońskie, Nimfy, Króliki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13