Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak sprawdzić czy piskle,które nie wyszło z jajka jest żywe
Autor Wiadomość
dadzio 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 29
Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 605
Skąd: paterek
  Wysłany: 2007-06-21, 15:36   Jak sprawdzić czy piskle,które nie wyszło z jajka jest żywe

Mam pytanie.Moje perliczki powinny zacząć się dzisiaj wykluwać.Narazie jajka nie sa nawet naklute :( .Jak mogę sprawdzić czy pisklęta jeszcze żyją?Słyszałem o wkładaniu jajek do wody.Sam to kiedyś robiłem ale nie pamiętam zbyt wiele,bo to było dawno.Czy też słyszeliście o tej metodzie?Jeśli tak tpo piszczie jak to zrobić??Inne sposoby również mile widziane.
 
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-06-21, 17:48   

Nalej do miednicy letniej wody, włóż delikatnie jajko, i pacz jak będziesz widział uderzenia kurczaka od środka w skorupę – spowoduje to drgania na powierzchni wody. Wtedy weź takie jajko i delikatnie nakluj w miejscu komory powietrznej (nie z góry tylko z boku).
 
 
dadzio 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 29
Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 605
Skąd: paterek
Wysłany: 2007-06-21, 17:56   

Dziękuje za odpowiedź. Jest bardzo cenna dla mnie.
_________________
Zapraszam wszystkich na moje forum www.ptakiozdobne.pun.pl
 
 
 
matias 



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 88
Wysłany: 2007-06-21, 21:39   

mateusz20 napisał/a:
takie jajko i delikatnie nakluj w miejscu komory powietrznej (nie z góry tylko z boku


absurd totalny nakucie jajka spowoduje uszkodzenie naczynia krwionośnego w jajku i zaleje piskę w jajku. a jesli chodzi o jajka to pławi się wyłacznie jaja drobiu wodnego nigdy grzebiącego można ewentualnie spryskać ale pisklę powinno być na tyle silne aby mieć siłę wyjśc z jajka

brak nadklucia świadczy że jeszcze trzeba trochę poczekać
 
 
el lobo 



Województwo: łódzkie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 238
Wysłany: 2007-06-21, 22:12   

matias ma rację.
Jesli prześwietlając jajko widac komore powietrzna to jeszcze nie pora na wyleg lub piskle jest tak słabe, że nie potrafi przebić błony oddzielającej komore powietrzną. Robiąc dziure w skorupie w miejscu komory powietrznej spowoduje się, że wnetrze jaja zacznie wysychać, błony zaczna się kurczyć i zasychac na pisklęciu, co skończy sie jego unieruchomieniem i śmiercią.
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2007-06-21, 22:15   

Tak mi radziła babcia, która stosowała tą metodę zawsze z sukcesem w ostateczności, ja też próbowałem na perliczkach i się udało A jeśli jest to jajko, które odbyło już niezbędny czas inkubacji, można je nakluć, bo kurczak wchłonął już żółtko, i krew z błon. Nie zagrozi to kurczakowi, a jesil się nie wie gdzie nakluć jajko to albo delikatnie opukać tępy koniec jajka i jeśli usłyszymy głuchy odgłos to jest to miejsce, w którym się znajduje komora powietrzna. A najlepiej w takiej sytuacji prześwietlić jajo, ułatwi to wyjście kurczakowi, który morze być już osłabiony nieudanymi próbami przebicia skorupki, czasami warto zaryzykować.
 
 
anna czarnota 
Loża zasłużonych



Województwo: .;...
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 15 Lip 2006
Posty: 355
Wysłany: 2007-06-22, 09:24   

Najprostszym sposobem jest przyłożenie jajka do ucha, jeśli pisklę jest żywe będzie słychać delikatne stuknięcia o skorupę, to znak że żyje i próbuje wyjść. Kiedy nic nie słychać, to należy sprawdzić jeszcze raz po jakimś czasie bo może akurat odpoczywać po próbach nakłucia. Ale ja zazwyczaj czekam, bo to co jest wyciągnięte na siłę, zazwyczaj źle kończy prędzej czy później...
 
 
Kituś 
dawny user


Województwo: Małopolska
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 711
Skąd: ---
Wysłany: 2007-06-22, 11:52   

Anna Czarnota ma rację jeśli pisklak żyje to stuka w skorupę.
Ja mam takie doświadczenie ze: gdy jajko jest nie zapłodnione lub kurczak nie żyje to bardzo szybko stygnie nawet w ciepłym miejscu.
 
 
dadzio 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 29
Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 605
Skąd: paterek
Wysłany: 2007-06-22, 11:55   

Jak przykładałem do ucha to nie było nic słychać :( .Jajka drobiu grzebiącego można pławić.Moja babcia tak robi i nic się nigdy jeszcze nie stało.
_________________
Zapraszam wszystkich na moje forum www.ptakiozdobne.pun.pl
 
 
 
mirass 
Egzotyk



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 29 Lip 2006
Posty: 837
Wysłany: 2007-06-22, 11:57   

mateusz20, u mnie stosowano także tą metodę tyle że nie dawano letnią ale dosyc ciepłą wodę, ale taką żeby nie była gorąca ;)
Ostatnio tak sprawdzałem jajko gołębia i młody się wykluł i jest cały i zdrowy.
_________________


http://puzz.info.pl/?p=ZMr5AZ9DjzbJ
 
 
 
dadzio 



Województwo: kujawsko-pomorskie
Pomógł: 7 razy
Wiek: 29
Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 605
Skąd: paterek
Wysłany: 2007-06-22, 20:27   

Dziś splawiłem jajka.Ruszają się :jupi: !Tylko co może być powodem opóżnienia?Może miałem zbyt niską temperature w inkubatorze bo zauważyem ,że termometr troche oszukiwał :( .Ale od 3 tygodni jajka są pod kurą i może dopiero pod kurą się zalęgły?

[ Dodano: 2007-07-13, 20:01 ]
Niestety okazało się ,że jajka nie były nawet zalężone ;( .Dziwne,że się ruszały w wodzie ale cudo się zdażają.
_________________
Zapraszam wszystkich na moje forum www.ptakiozdobne.pun.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12