Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kwoka i inne kury - problem
Autor Wiadomość
kamil-magic 


Województwo: Podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Wrz 2008
Posty: 11
  Wysłany: 2009-06-17, 09:10   Kwoka i inne kury - problem

Witam,
na około 14 jajkach (dokładnie nie wiem) siadła sobie kwoka. Ale siedzi w miejscu (w kurniku), w którym znoszą jajka wszystkie kury. I problem polega na tym, że kury uparły się, że muszą w tym miejscu znosić jajka. Na początku mnie to nie przeszkadzało ponieważ kwoka miała mało jajek pod sobą. Ale teraz gdy w zasadzie ma już komplet jajka wciąż w jej gnieździe się pojawiają co skutkuje wyrzuceniu kilku jajek, na których siedziała już około 5 dni. I tak ten mechanizm może działać w kółko, a z jajek nic się nie wykluje. Myślałem żeby odseparować ją od reszty kur, żeby jej nie przeszkadzały. Ale to jest ich kurnik, w którym w nocy śpią =/ Wszystkie inne kurnika mam obecnie pozajmowane. A więc co zrobić?
 
 
gege 


Województwo: swietokrzyskie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Kwi 2008
Posty: 161
Wysłany: 2009-06-17, 09:21   Re: Kwoka i inne kury - problem

Na tej grządce gdzie kura siedzi zakryj siatką lub jakąś kratą,albo pozaznaczaj mazakiem te jajka na których siedzi,a jak będą donosić to będziesz wiedział które doniosły,a które,a na których siedzi.
 
 
18marcinnn 
REDAKTOR



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 33
Dołączył: 06 Cze 2008
Posty: 618
Wysłany: 2009-06-17, 17:28   

kamil-magic, moje kury też często donoszą jajka pod kwokę, ale ja właśnie robie tak jak radzi gege, i nie ma żadnego problemu bo codzień zbieram nie zaznaczone jajka ;)
_________________
marcinnn
 
 
kamil-magic 


Województwo: Podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Wrz 2008
Posty: 11
Wysłany: 2009-06-17, 22:03   

Myślałem o oznaczeniu tych jajek. Ale nawet nie bardzo mam kiedy to zrobić, ponieważ kwoka jest bardzo wytrwała, schodzi coś zjeść tylko kiedy inna kura jej się wpakuje na gniazdo. Dlatego praktycznie nie mam jak tych jajek oznaczyć. Albo siedzi na nich kwoka albo inna kura znosząca właśnie jajko. A zmieniają się błyskawicznie, kwoka po najedzeniu się już stoi przy tamtej i włazi na gniazdo bardzo szybko =/ A nie chciałbym jej na siłę zdzierać.

Przepraszam, że z tą kwoką robię tyle problem ale to mój pierwszy lęg naturalny. Wcześniej nie pozwalałem kwoką na wysiadywanie, bo nie miałem potrzeby nowych kurcząt.
 
 
bili17 


Województwo: lubuskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył: 31 Sty 2008
Posty: 157
Wysłany: 2009-06-17, 23:19   

kamil-magic, wydaje mi się że dość istotnym elementem inkubowania jaj jest ich schładzanie, przynajmniej na kilka minut dziennie, a jeśli kury wciąż donoszą jaja to kurczaki bedą się lęgly w bardzo dużych odstępach, co na pewno nie przyniesie nic dobrego... zakryj siatką lub kratką gniazdo, tak jak radził wcześniej gege, a pozostałym kurkom sprezentuj nowe gniazdo, lub ulepsz stare, tak by chętniej do nich niosły, powodzenia :)
 
 
 
kamil-magic 


Województwo: Podkarpackie
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Wrz 2008
Posty: 11
Wysłany: 2009-06-18, 09:02   

Dobrze, zrobię jak radzicie. Dziękuję za pomoc oraz rady. Pozdrawiam
 
 
albertoo 



Województwo: podkarpackie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Mar 2008
Posty: 275
Wysłany: 2009-06-21, 14:07   

a ja robie tak: kwokę sadzę na jajkach w takiej większej beczce wypełnionej do połowy sianem mocno ubitym tam robie gniazdko sadzam kwokę i skrzynką zakrywam górę ... codziennie ją zsadzam żeby zjadła podnosząc ją do góry tak ze jajka nawet nie drgną.. przykrywam je starym swetrem i kwoka idzie sie najeść ma na to duzo czasu bo pod swetrem jajka są długo ciepłe.. potem ją wsadzam ostrożnie łapami po bokach gniazda zeby nie pogniotła i tylee zakrywam z powrotem .... kury nie mają do niej dostępu i tak juz w tym roku w ten sposób ze wszystkich zalężonych jajek wykluły sie kurczaki w ciągu 1-2dni
Ostatnio zmieniony przez albertoo 2009-06-21, 14:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,68 sekundy. Zapytań do SQL: 13