Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Liliputy.
Autor Wiadomość
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-10-30, 20:39   Liliputy.

Mam prośbę do wszystkich znawców genetyki bardziej pojętych w tym temacie niż ja.
W swojej hodowli posiadam 3 kurki i jednego koguta. Wszystkie są zbliżonej wagi, postury i kształtu z małymi wyjątkami. Poniżej zamieszczę ich zdjęcia.
Mam jedną kurkę kuropatwianą z nogami w barwie cielistej (wygląda jak miniaturka zielononóżki). Kolejna jest czarna złoto szyja, ma ciemne prawie czarne nogi i różyczkowy grzebień. Ostatnia jest niebiesko kuropatwiana z białą piersią, nogi ma w barwie łupkowo zielonej. Kogut natomiast jest kolory dziczego z pomarańczową piersią, lecz jego kolor podstawowy to niebieski, nogi maja barwę łupkowo zieloną.
W przyszłym sezonie planuje skupić się na kogucie i kurce niebiesko kuropatwianej, ponieważ są do siebie najbardziej podobne. I teraz mam pytanie, co z pozostałymi kurkami? Czy pójść też tym tropem i z kojarzeń z moim kogucikiem wybierać najbardziej podobne do ojca maluchy (ostra selekcja). Czy skupić się na tej jednej parce jako materiale zarodowym, a z pozostałymi dąć sobie spokój?
Proszę o poradę. Z wyrazami szacunku mateusz20

IMG_1041.JPG
Plik ściągnięto 6359 raz(y) 36,41 KB

IMG_0988.JPG
Plik ściągnięto 6358 raz(y) 43,26 KB

IMG_1406.JPG
Plik ściągnięto 132 raz(y) 78,62 KB

Ostatnio zmieniony przez mirek_60 2011-02-06, 18:12, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-10-30, 20:56   

To czy mój pomysł z ich skrzyżowaniem jest dobry?
 
 
mateusz20 
Loża zasłużonych



Województwo: Wielkopolskie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 37
Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 1180
Skąd: Woźniki (ko.Gniezna)
Wysłany: 2006-10-30, 21:08   

Mi się bardzo podoba takie ubarwienie jak ma kurka, ale jeśli będą występowały inne kolory to też dobrze, bo obecnie po ostatniej wizycie lisa pozostały mi tylko te kurki a przedtem było wiele ciekawych powtarzalnych barw np. srebrno i złoto szyja. Białe czarno cętkowane, łososiowe i wiele innych.
 
 
anna czarnota 
Loża zasłużonych



Województwo: .;...
Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 15 Lip 2006
Posty: 355
Wysłany: 2006-10-30, 21:10   

Spicifer a ja mam brać kurki od rodzinki i coś z nimi dalej kombinować?
 
 
Paweł2304-1990 



Województwo: podlaskie
Wiek: 34
Dołączył: 24 Paź 2007
Posty: 134
Skąd: Bialystok
Wysłany: 2007-12-06, 11:12   
   Skype: pawelek2304


najpierw zastrzel lisa, kojarz wszystkie wtedy bedziesz miał wiekszy wybór w selekcji :)
 
 
 
Luśka 



Województwo: mazowieckie
Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 27 Maj 2007
Posty: 1531
Wysłany: 2007-12-06, 14:59   Re: Liliputy

mateusz20 napisał/a:
Mam prośbę do wszystkich znawców genetyki bardziej pojętych w tym temacie niż ja.
W swojej hodowli posiadam 3 kurki i jednego koguta. Wszystkie są zbliżonej wagi, postury i kształtu z małymi wyjątkami. Poniżej zamieszczę ich zdjęcia.
Mam jedną kurkę kuropatwianą z nogami w barwie cielistej (wygląda jak miniaturka zielononóżki). Kolejna jest czarna złoto szyja, ma ciemne prawie czarne nogi i różyczkowy grzebień. Ostatnia jest niebiesko kuropatwiana z białą piersią, nogi ma w barwie łupkowo zielonej. Kogut natomiast jest kolory dziczego z pomarańczową piersią, lecz jego kolor podstawowy to niebieski, nogi maja barwę łupkowo zieloną.
W przyszłym sezonie planuje skupić się na kogucie i kurce niebiesko kuropatwianej, ponieważ są do siebie najbardziej podobne. I teraz mam pytanie, co z pozostałymi kurkami? Czy pójść też tym tropem i z kojarzeń z moim kogucikiem wybierać najbardziej podobne do ojca maluchy (ostra selekcja). Czy skupić się na tej jednej parce jako materiale zarodowym, a z pozostałymi dąć sobie spokój?
Proszę o poradę. Z wyrazami szacunku mateusz20


Mateusz, nie jestem specjalistą od genetyki, a zwłaszcza dziedziczenia barw u kur ;) , ale na logikę i stan mojej wiedzy mogę powiedzieć, że ja krzyżowałabym kurki miedzy sobą imetodą selekcji wybierała najbardziej zbliżone do Twojego ideału osobniki, z przeznaczeniem do dalszej hodowli :)

Musiałbyś znać przodków Twoich kurek kilka pokoleń wstecz, żeby wiedzieć "co im w genach siedzi".


Kurki masz przepiękne :d
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 17