Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Iro_mak
2010-01-27, 21:12
kradziony artykuł opublikowany na forum aviornis
Autor Wiadomość
grześ 


Województwo: wielkopolskie
Dołączył: 04 Mar 2007
Posty: 2
Skąd: Śrem
Wysłany: 2010-01-15, 21:20   Re

Witam
Ale się zrobiła awantura, to i ja się skromnie wypowiem. Nie stoję po żadnej stronie, piszę jako widz neutralny. Powiem otwarcie że dziwi mnie fakt że ktoś poprzez post na forum wyciąga sprawy które tak naprawdę powinny być prywatnie załatwione między zainteresowanymi, a dopiero jeśli to nie poskutkuje „wywlekać” brudy publicznie.”Oskarżony” po pierwszej (prywatnej) interwencji zapewne usunąłby ów nieszczęsny artykuł, i sprawa byłaby zamknięta. Jak było nie wnikam, ale znając Pana „oskarżonego” z innego forum, problemów zapewne by nie robił. Publiczne ogłaszanie takich „niejasności” zapewne miało coś na celu. Mniejsza o to czy to promocja osobista czy może zdyskredytowanie czy ośmieszenie innej osoby, dyskusja podzieli strony. A powinno wszystkim zależeć na wspólnej i owocnej współpracy dzieląc się(nieodpłatnie po to w końcu to forum jest) swoją wiedzą i doświadczeniem. Początkujący hodowcy oczekują odpowiedzi i pomocy na własne pytania, a nie kłótni. Obecnie wygląda to na kopanie leżącego, dlatego właśnie mój głos w tej sprawie. Zaznaczam że głos bezstronny. Może się mylę, takie jest jednak moje zdanie. Dawno, dawno temu ktoś wypowiedział mądre słowa (też zapewne będę posądzony o plagiat-żart) „ Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem” (trochę zmienione). Chyba każdy, w szkole czy w życiu codziennym wykorzystał wiedzę innych do własnych celów, bez zgody autora i zapewne nie czuł się z tego powodu winny. Własności intelektualne tworzą osoby które uczyły się, studiowały czy co tam jeszcze za pieniądze podatników, czyli dużej grupy społeczeństwa. Jeszcze nie słyszałem by ktoś podziękował za swoje wykształcenie które pozwala mu pobierać często wysokie honoraria, wielkiej grupie ludzi która łożyła na jego wykształcenie i przyczyniła się do ich sukcesu. Dzielmy się swoją wiedzą i doświadczenie, piszmy o rzeczach ważnych a „bzdety” o wartościach intelektualnych zostawmy mądralom z ZAiKS-u. Proszę nie odpisywać na post publicznie(można na pw), wyraziłem swoje zdanie(może czasami nie na temat ), a nie podałem temat do dalszej dyskusji. Jeśli kogoś uraziłem to z góry przepraszam.
Pozdrawiam Grześ
 
 
 
Joanna 


Pomogła: 4 razy
Wiek: 56
Dołączyła: 31 Lip 2006
Posty: 111
Wysłany: 2010-01-15, 22:09   

W zasadzie nie chciałam juz wracać do sprawy mojego artykułu, ale po ostatnich postach postanowiłam wrócic.

Wanted nie do końca przyznał się do błędu, a szkoda. Być może faktycznie nie sam znalazł artykuł, a ktoś mu przesłał. Jednak to on zamieścił post, podpisał swoim nazwiskiem i to on za to odpowiada. Czy naprawde nie zastanowiło go, ze podaje link do angielskiej strony, a artykuł jest po polsku? Naprawde nie zapytał osoby, która mu wysłała tekst skąd go ma? Kto tłumaczył? Dla mnie to po prostu niezrozumiałe.
Pisałam wcześniej, że formatowanie jest wzięte z moich stron, ale teraz zauwazyłam więcej (bo skopiowałam sobie stronę). Obrazki były ciagnięte z moich stron...
"src="http://www.papugi.resnet.pl/images/artykuly/splaye1.gif"
onload=rmw_img_loaded(this) resizemod="on">
<BR>Jednostronnie koślawa nóżka u świeżo wyklutego
pisklęcia ary ararauny. <BR><BR>Koślawa nóżka jest "
I co? Tego Wanted też nie zauważył?

Przykro mi, ale trudno w to uwierzyć. I był to jeden z powodów napisania o sprawie publicznie. Chciałam żeby inni dowiedzieli się o sytuacji. I nie uważam, ze jest w tym coś złego. Artykuł ukazał sie publicznie. Dlaczego więc informacja, ze opublikowanie go wiązało się ze złamaniem prawa, nie miała się ukazać publicznie? I jak widze nie tylko ja mam pretensje do Wanteda o takie praktyki... Uważam, że czasem prawda jest ważniejsza od miłej atmosfery.

Przeglądnęłam sobie też forum Aviornis. Znalazłam tam więcej kopiowanych artykułów, nie wiem czy ze zgodą czy bez. Nie ma bowiem takiej informacji (nie musi byc, ja u siebie też jej na ogół nie daję, chyba, że autor tego chce), ale wiedząc o moim artykule, mam prawo przypuszczać, że inne są tak samo bez zgody autora.
Na pewno bez zgody autora jest artykuł http://www.aviornis.com.pl/viewtopic.php?t=1152 "Złożoność problemu skubania piór u ptaków" - jest to artykuł skopiowany ze stron "Swiat Papug" (aktualnie już nieistniejących). Pod artykułem jest tekst "Artykuł "Basics of Featherpicking" został napisany na podstawie wykładu wygłoszonego podczas Sympozium Pet Bird Report w październiku 1999 i został przetłumaczony oraz opublikowany za zgodą Sally Blanchard, właścicielki Pet Bird Report." ale on pochodzi ze Świata Papug, to Monika i Tomek Tyranowicze mieli zgodę na tłumaczenie, a nie Wanted.

Myślę, że będzie można uwierzyć w dobrą wolę Wanteda jak skasuje wszystkie artykuły i zdjęcia (o zdjęciach jeszcze za chwilę), na które nie ma zgody autorów.

I teraz to co chciałam w tym watku napisać, sprawy ogólne.

Zgadzam się z tym, ze teksty i zdjecia zamieszczane w Internecie są kopiowane i publikowane gdzie indziej. Jednak nie można się tłumaczyć, ze "on" robi źle, to ja też moge... Ja akurat od samego początku bardzo tego pilnuję. Mam wiele zdjęć na stronach, wszystkie za zgodą autorów. Nawet zeby zamieścić zdjęcie na stronie głównej (zeskanowane z książki) prosiłam o zgodę Cyrila Laubschera. Uzyskanie tej zgody nie było proste, bo Cyril jest zawodowym fotografem i robi zdjęcia żeby na nich zarabiać. Ale uzyskałam tą zgodę. Inaczej nie zamieściłabym tego zdjęcia. Tak samo zawsze jak tłumacze artykuły, to wcześniej uzyskuję zgodę autorów. Robie to od 10 lat. Może dlatego jestem taka czuła na tym punkcie i zawsze bezkompromisowo tępię wszyskich, którzy cokolwiek skopiują z moich stron. Zarówno na Allegro jak i blogach. I będę to robić dalej, bo nie po to publikuję coś na swoich stronach zeby potem ktoś przyszedł i to skopiował.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że coś w sieci jest niczyje, albo wszystkich. Ale tak nie jest. Każde zdjecie, każda linijka tekstu ma swojego własciciela i tylko on moze zadecydować czy jego własność może pojawić się gdzieś czy nie. Dlatego publikowanie artykułów i zdjęć z podaniem linku do źródła jest łamaniem prawa! Powtórzę to jeszcze raz, bo widziałam, że taka praktyka jest powszechna (zwłaszcza jeśli chodzi o zdjęcia) nie tylko na forum Aviornis, ale tez na innych: KOPIUJĄC COKOLWIEK BEZ ZGODY AUTORA, NAWET PODAJĄC PRAWDZIWY LINK, ŁAMIEMY PRAWO!!

Zdaję sobie sprawę z tego, że walka ze złodziejstwem to walka z wiatrakami. Kiedys były w Internecie pewne strony o ptakach (teraz już ich nie ma), na których były sliczne galerie zdjęć... wszystko zeskanowane z różnych książek o ptakach. Na moją uwage, że tak nie wolno, dostałam odpowiedź: " a co? mam wziąć aparat i iść robić zdjęcia?". I obawiam się, że własnie takie jest myslenie wielu osób. "A co? Mam sam napisać artykuł?" "Mam sam zrobić zdjęcie?" A poza tym jak chce pokazać na zdjęciu np. mutację jakiejs papugi, a nie mam gdzie zrobić zdjęcia, to co? mam nie pokazać tylko dlatego, że nie mam zdjęcia?

Szkoda, że nie mówi się o tym wprost, że to kradzież. Bo jednak kopiowanie to łagodniejsze słowo. "Ja tylko kopiuje".. a nie "Ja kradnę"...

Pozdrawiam,
Joanna
_________________
o papugach

o mnie

o mojej książce o papugach
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2010-01-15, 22:23   

Joanna, do właścicielki tego artykułu pisałem i jestem na wstępnych porozumieniach.
Będę chciał z ich strony mieć tłumaczone wiele więcej tekstów, tłumacza już mam załatwione. Tylko formalności końcowych jeszcze brak.
Jeśli chodzi o ten tekst - to w obecnej chwili go zawieszam, rozumiem.
Postaram się go zamieścić w tłumaczeniu naszego tłumacza.

Jak dla mnie, wszystko można załatwić oczywiście za obopólnym porozumieniem a nie wytykając sobie rożne stare perypetie bo do takich zaliczam przeszłość.


pozdrawiam.
wszelkie też nieścisłości i zażalenia, poproszę na pw.

Chciałem też zaznaczyć, że w niektórych tekstach są linki z macierzystych stron pisane przez userów ze strony jak i mnie, w niektórych nie ma ale zgoda autorów jest pisemna, telefoniczna itp. Na niektóre teksty np. jak z f&f , jednej strony weterynaryjnej, strony o drobiarstwie, mamy zezwolenie na kopiowanie tekstów niektórych z ich autorów.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
Ostatnio zmieniony przez wanted 2010-01-15, 22:34, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
nyszka 



Województwo: Śląskie
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 09 Sty 2008
Posty: 238
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2010-01-16, 00:57   
   Nr Tel.: 694 310 917


wanted napisał/a:
Mało czasu przesiedziałem tam kosztem mojej rodziny byś później blokował mi konto i nie pozwalał się wypowiedzieć ? Mało co !!!!!!!!!!!!!!


Aby nie było żadnych niedomówień. Konto zablokowałam Ci JA po moich z Tobą wcześniejszych długich rozmowach telefonicznych! Michał nie miał z tym nic wspólnego.
Zanim kogoś ocenię, lubię przekonać się sama i wcale się nie dziwię, że ktoś nazwał Cię złodziejem, a jak każdy złodziej poniosłeś karę, w tym wypadku było to tylko usunięcie skradzionego tekstu z Twojego forum. Powinieneś cieszyć się, że sprawa zakończyła się tak, a nie inaczej.

A drugą sprawą jest to, że najpierw załatwia się zgodę autora na upublicznienie na swoich stronach jego tekstów, a dopiero później załatwia np. tłumacza. Ponieważ figurujesz już w internecie jako administrator, lub obsługa for od kilku dobrych lat, powinieneś być na tym punkcie szczególnie wyczulony. Chyba, że ktoś ma zasadę: zerżnę, a w razie czego dobra gadka wszystko załatwi :P
Jak dobrze, że to nie działa :>
_________________
www.agarys.pl
 
 
wanted 
wanted



Województwo: pomorskie
Pomógł: 34 razy
Wiek: 50
Dołączył: 20 Lip 2006
Posty: 1773
Skąd: Nowa Wieś Lęborska
Ostrzeżeń:
 9/6/9
Wysłany: 2010-01-16, 09:27   

Szkoda że ciebie ktoś też jakoś inaczej nie nazwał bo by się znalazło pewne słowo.

Tak jak już kiedyś wspomniałem, odnośnie twojej osoby to nie mam zamiaru z tobą dyskutowac !!!!!!
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
www.aviornis.com.pl
 
 
 
slaby1986 
bartek-slaby1986



Województwo: zachodniopomorskie
Wiek: 37
Dołączył: 22 Lip 2007
Posty: 31
Skąd: Pyrzyce
Wysłany: 2010-01-16, 12:38   

"Lubie to co moje"- śmieszne!
 
 
 
tragopan 
REDAKCJA FORUM



Województwo: Śląski
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 231
Skąd: Aleksandria
Wysłany: 2010-01-17, 09:11   
   Nr Tel.: 504 008 332


wanted po co tyle pisać. Wystarczy że wstawisz te swoje pozwolenia na kopiowanie innych tekstów i zdjęć z sieci. I pozwolenie na umieszczanie w sieci tekstów i zdjęć innych autorów.
I sprawa się wyjaśni.
_________________

Hodowla głuszcowatych
Hodowla przepiórek
 
 
 
Joanna 


Pomogła: 4 razy
Wiek: 56
Dołączyła: 31 Lip 2006
Posty: 111
Wysłany: 2010-01-25, 12:27   

grześ napisał/a:
Dzielmy się swoją wiedzą i doświadczenie, piszmy o rzeczach ważnych a „bzdety” o wartościach intelektualnych zostawmy mądralom z ZAiKS-u.


Dzielimy się swoją wiedzą, ale na swoich zasadach, tzn. że jeśli ja się chcę podzielić swoją wiedzą, to ja decyduje gdzie to zrobie.

A "wartości intelektualne" to nie są "bzdety", tak może pisac chyba tylko osoba, która sama nic nie opublikowała. Bo jeśli ja coś piszę, to ja poświęciłam na to swój czas, energię i czesto takze pieniądze. Zrobiłam to po to żeby podzielić się swoją widzą, ale nie po to żeby ktoś inny potem zamieszczał to jako swój tekst, albo jako mój tekst, ale na swoich stronach. Czasem moge się na coś takiego zgodzić, ale to musi być moja decyzja, a nie autora strony.

Zdjęcia to juz nie jest tylko wiedza, to jest czyjaś własnośc, taka sama jak telewizor czy samochód. Jeśli ktoś bierze moje zdjęcie i zamieszcza je u siebie bez mojej zgody, to po prostu je kradnie.

I chciałabym jeszcze raz podkreslic jedną rzecz. Nie wolno zamieszczać zdjęć z innych stron NAWET jak się poda link. Wolno zamieszczać TYLKO I WYŁĄCZNIE za zgodą autora (wtedy on decyduje czy ma byc link, jaki, i w ogóle jak ma być podpisane zdjecie). Zamieszczanie cudzych zdjęc na stronie, to NIE JEST cytowanie. Cytowanie to jest skopiowanie zdania czy dwóch z cudzego tekstu. Oczywiscie konieczne jest umieszczenie go w "" i dokładne podanie źródła.

Postanowiłam jeszcze trochę poprzeglądać Aviornis.... Okazuje się, że skutkiem mojego postu tutaj jest zablokowanie dostępu do dużej części forum dla osób niezalogowanych. Do części, w której były podane wcześniej przeze mnie artykuły. To pewnie tak w ramach dobrej woli Wanteda...

Część jednak nadal jest dostępna. Nie będę podawać linków, bo musiałabym podać linki do znacznej większości wątków, bo w większości watków na tamtym forum są kopiowane zdjęcia. Owszem, podawane są linki, ale (pomijając fakt, ze jakkolwiek podane by były, to i tak jest to złamanie prawa) sposób ich podania pozostawia wiele do zyczenia. W poście jest spis gatunków, kilkadziesiąt zdjęc, a na dole - nie pod zdjeciem, ale na dole strony - jest kilkadziesiąt linków do różnych stron. Podam jeden przykładowy link: http://www.aviornis.com.pl/viewtopic.php?t=175 A dopisek "ZAKAZ KOPIOWANIA" pod czyms co się samemu w całości skopiowało, to już czysta kpina.

I takich postów jest tam mnóstwo. Nawet w wątku o nimfach są kopiowane zdjęcia!

Znalazłam kolejne skopiowane ode mnie teksty (nie tylko w postach Wanteda). Ponownie więc proszę o skasowanie nie tylko tego co sama znajdę, ale WSZYSTKIEGO co zostało skopiowane ode mnie.

http://www.aviornis.com.pl/viewtopic.php?t=3316 - http://papugi.dt.pl/PCI/natura/PCIwymarle.asp

http://www.aviornis.com.pl/viewtopic.php?t=2422 - http://papugi.dt.pl/PCI/europa/PCIeuropa2.asp

http://www.aviornis.com.pl/viewtopic.php?t=2735 - przynajmniej podane
zrodlo... ale ja sie nie zgadzalam i nie zgadzam

http://www.aviornis.com.pl/viewtopic.php?t=1854 - zdjęcia w postach Michuuu na 4 stronie wątku - jest podane zrodlo, ale ja nie dawalam zgody i nie daję.

http://www.aviornis.com.pl/viewtopic.php?t=1080 - http://www.papugi.resnet....Systematyka.htm nie jest to skopiowane w całości, ale jest to plagiat.

Problem polaga też na tym, że ja jako autor mam prawo nie chcieć żeby mój tekst czy zdjęcie było na jakiejś konkretnej stronie. Z jakichkolwiek powodów. Poza tym jest tak, że ludzie najcześciej nie zwracają uwagi na nazwisko autora, pamietają jednak, że tekst jest na konkretnych stronach. Kojarzą potem tekst czy zdjęcie z autorem strony. Pamiętam, ze pod tekstem o którym pisałam ostatnio (o skubaniu, ze Świata Papug) były pochawały i podziękowania dla Wanteda za zamieszczenia takiego ciekawego i waznego tekstu. Tylko, ze te podziękowania należały się osobom, które tekst znalazły, uznały za wazny i przetłumaczyły... czyli Monice i Tomkowi Tyranowiczom, a nie Wantedowi, któego działalnośc ograniczyła się do skopiowania tekstu. Tymczasem to on zebrał podziekowania... Ja wiem, że tak jest łatwiej i prościej. Jednak jest to nie tylko nieetyczne (nie każdy musi się tym przejmowac) ale takze niezgodne z prawem (a prawo obowiązuje wszystkich).

Pozdrawiam,
Joanna
_________________
o papugach

o mnie

o mojej książce o papugach
 
 
Bartek89 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 202
Skąd: Miękinia
Wysłany: 2010-01-25, 13:52   

Hmmm z pewnością kopiowanie czegoś co nie nalezy do nas jest niezgodne z prawem hmmm i chyba z wartościami które większość z nas wyznaje. i sądze ż enie powinno sie to powtarzać ale jednak jak widać jest to nagminnie łamane przez niektórych użytkowników tego jak i wielu innych for. Chciałem jednak powiedzieć że cała ta sprawa, hmmm moim zdaniem źle sie odbija na całym forum woliery, ja rozumiem że jest to problemem Pani Joanno, ale czy nie dało by sie tego jakoś załatwić hmmm między wami, bez naszego udziału..??? nie wiem jak inni ale ja czytając kolejne posty tego tematu poprostu coraz bardziej sie zniechęcam...

Rozumiem Panią Joannę, tyle że załatwienie tej sprawy na forum, wydaje mi sie że jest niemożliwe gdyż osoby winne albo wcale sie nie przyznają do winy, albo bimbają sobie z Pani i innych regularnie popdnosząc "ciśnienie" na forum. Może znalazło by sie inne wyjście z tej sytuacji.
A na przyszłośc, tym którzy zawini wiecej pokory, a tym pokrzywdzonym przedewszystkim cierpliwośc. i nie zapominajmy każde forum ma służyć forumowiczom, ma pomagać, w odnajdywaniu informacji, ciekawostek, pomaga poznać sie. Nie zniszczmy tego.
_________________
Bartek
 
 
 
Joanna 


Pomogła: 4 razy
Wiek: 56
Dołączyła: 31 Lip 2006
Posty: 111
Wysłany: 2010-01-25, 14:25   

Osobiście uważam, że nie można pewnych spraw przemilczać tylko dlatego żeby była miła atmosfera. Czasem trzeba powiedzieć niewygodną prawdę. Problem kopiowania (kradzieży) dotyczy wielu osób, które coś publikuja. Akurat to Forum jest związane z wydawnictwem, czasopismem więc skupia też osoby, które publikują, i to nie tylko w sieci. Watek zamieściłam w dziale o stronach www na temat ptaków. Powinien on stanowic pretekst do ogólnej dyskusji o łamaniu praw autorskich, a przykład Forum Aviornis powinien byc tylko przykładem.

Dlaczego tutaj? Bo uznałam, ze jest to neutralne miejsce, gdzie można na pewne tematy porozmawiać bez zarzutów, ze coś jest kasowane. Tutaj nikt nie ma powodu kasować wypowiedzi mojej czy Wanteda. Poza tym to Forum odwiedza wiele osób, które znają i mnie, i Wanteda. Tutaj tez Wanted jest we "władzach", tutaj rekalmuje swoje Forum. Gdyby dyskusja była tylko u mnie, to od razu pojawiłyby się głosy, ze pewne niewygodne dla mnie posty kasuje. Gdybym taka dyskusje chciała prowadzić na forum Wanteda, to albo mój post od razu zostałby skasowany, a konto zablokowane, albo mogłyby z kolei pojawic się zarzuty, że posty dla Wanteda niewygodne sa kasowane. Na neutralnym, ale związanym z tematem, forum, takich zarzutów nie bedzie.

Czemu publicznie? Bo chcę żeby osoby związane z papugami wiedziały jakimi metodami tworzone jest Forum Aviornis. Czy się tym przejma czy nie, to jest juz kwestia ich sumienia. Tak samo jak to czy Wanted się przejmie...

Pozdrawiam,
Joanna
_________________
o papugach

o mnie

o mojej książce o papugach
 
 
Bartek89 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 202
Skąd: Miękinia
Wysłany: 2010-01-25, 14:29   

Pani Joanno małe sprostowanie ja nie mysłałem żeby tą sprawe przemilczeć, bo nie o to chodzi, należy ją rozwiązać, jak najszybciej wyciagnąc konsekwencje hmm i nawet jakośukarac winnych, a mój post jest jedynie moimi przemyśleniami, i jęłsi kogoś uraziłem, albo źle sie wypowiedziałęm, przepraszam.
_________________
Bartek
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13