Woliera Strona Główna Woliera
Forum dla milosnikow ptactwa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
mycie jaj
Autor Wiadomość
tadwoj 


Województwo: śląskie
Dołączył: 19 Lip 2009
Posty: 17
Wysłany: 2010-02-04, 08:36   mycie jaj

Witam.Często kaczki (2 szt) niosą mi jajka na ściółce i są mocno pobrudzone .Biorę je pod wodę i myję zmywakiem.Czy takie jajka nadają się do inkubatora i czy z nich coś wyjdzie?Na razie zbieram je ,celem inkubacji.
 
 
dzik 


Województwo: wielkopolska
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 125
Wysłany: 2010-02-04, 09:21   

Nie powinno się myć jajek w wodzie wiem to z własnego doświatczenia kiedyś chciałem podłożyć pod kaczke jajka było ich ok. 25szt ale przed podłożeniem każde jajko dokładnie umyłem w letniej wodzie i nic się z tych jajek nie wykluło.
Potem znów podłożyłem tej samej kaczce jajka tylko tym razem ich nie myłem i wszystko było OK.
 
 
18marcinnn 
REDAKTOR



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 33
Dołączył: 06 Cze 2008
Posty: 618
Wysłany: 2010-02-04, 11:10   

tadwoj, Oczywistym jest że przed włożeniem jajek do inkubatora trzeba je wyczyścić, ja zawsze przed podłożeniem jajek pod kure czy kaczkę myje je wodą (oczywiście tylko wtedy gdy są zabrudzone) moim zdaniem nie ma żadnych negatywnych tego skutków, tak więc możesz je umyć i inkubować ;)
dzik, przyczyn tego że nic nie wykluło się z tych jajek mogłobyć wiele i nie miało to zapewne nic wspołlengo z myciem ich
_________________
marcinnn
 
 
Józek 
Specjalista
Administrator



Województwo: śląskie
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 1010
Skąd: sląskie
Wysłany: 2010-02-04, 11:14   

Można myć jaja jak są zbyt zabrudzone , a nawet jest wskazane umycie takiego jaja przed inkubacją. Jaja należy myć pod strugą wody czy delikatnie pod kranem, nie można w żadnym wypadku jaj przecierać want miękką gąbką.
 
 
dzik 


Województwo: wielkopolska
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 125
Wysłany: 2010-02-04, 11:28   

Jaja można myć odkażać ale nie w samej wodzie cytat z książki o hodowli kaczek
,,...Nawet prawidłowo przeprowadzone mycie uszkadza powłokę mucynową jaj ........ odbija się ujemnie na zdolności wylęgowej....."
A wracając do moich kaczek to napewno przez to że umyłem jajka (prawie je wyszorowałem)bo puźniej lęg był udany te same kaczki, to samo jadły,itp.
 
 
Karol Chmielewski 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: warmińsko - mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 280
Wysłany: 2010-02-04, 11:45   

Jaj wylęgowych nie powinno się myć. Pocierając namoczoną gąbką, ściera się naturalną warstwę ochronną, która znajduje się na zewnętrznej stronie skorupki. Po takim „zabiegu”, bakterie mają łatwiejszy dostęp do środka jaja poprzez „otwarte” pory w skorupce. Prowadzi to do obumierania zarodka.

Jeśli jajo jest brudne, można delikatnie zeskrobać na sucho brudną warstwę, uważając przy tym na skorupkę. Zabrudzenia nie kolidują z rozwijaniem się zarodka, lecz gdy chcemy sprawdzić, czy pisklę dobrze się rozwija, może nam to utrudniać prześwietlanie.

Najlepszym sposobem na nie zabrudzone jaja to czyste gniazda oraz zdrowe ptaki. Jeśli ściółka w gnieździe jest zanieczyszczona jaja nigdy nie będą czyste, gdyż świeżo zniesione są jeszcze wilgotne i wszystko wtedy się do nich przykleja.

Ptaki chore, mające, np.: biegunkę mogą znosić jaja brudne. Zanieczyszczają się one już w czasie zniesienia, bądź nawet we wnętrzu ciała.
 
 
el lobo 



Województwo: łódzkie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 238
Wysłany: 2010-02-04, 19:02   

tadwoj,
Kacze jajka można myć bez większych obaw. Dobrze też jest potraktować je virkonem, przed włożeniem do inkubatora, zwłaszcza, gdy razem z nimi inkubowane będą jaja drobiu grzebiącego.
Nigdy nie miałem problemów z wylęgowością, w przeciwieństwie do jaj np. kurzych, czy bażancich, których zdecydowanie nie powinno się myć.
_________________
© Michał "Lobo" Bugajski
 
 
18marcinnn 
REDAKTOR



Województwo: mazowieckie
Pomógł: 10 razy
Wiek: 33
Dołączył: 06 Cze 2008
Posty: 618
Wysłany: 2010-02-04, 19:24   

karol napisał/a:
Zabrudzenia nie kolidują z rozwijaniem się zarodka

wręcz przeciwnie, skorupka inkubowanego jajka musi być czysta, gdyż jajo "oddycha" przez nią, jeżeli jajko będzie bardzo brudne, zapchają się pory w skorupce i pisklę może poprostu zadusić się
_________________
marcinnn
 
 
Bruno 
REDAKCJA FORUM
Lubię to co piękne.



Województwo: Podlaskie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 50
Dołączył: 11 Sty 2009
Posty: 236
Wysłany: 2010-02-05, 10:12   
   Skype: j.rogowski


Panie i Panowie! Pozwólcie że odwrócę pytanie. Co robicie żeby jaja były czyste? Czyli jak zrobić żeby dyskusja myć czy nie myć była zupełnie niepotrzebna?

Jeśli chodzi o jaja kurze to zrobiłem w starej szafie gniazda, czyste i wyłożone siankiem. Właściwie każde jajo wyjęte z szafy jest piękniutkie i czyściutkie.

Silki i kochinki miniaturowe do szafy nie dolatują. Ale że zamknąłem je już w oddzielnych wolierkach to i własne parterowe gniazda im jutro zrobię. Licząc na to że właśnie w nich postanowią się nieść higienicznie i czyściutko.

Co do kaczek zupełnie nie mam doświadczenia. Jednak liczę że podzielicie się Waszymi sposobami na czyste gniazda! Jak nie zapomnę to pstryknę jutro kilka fotek żeby zobrazować temat.

A przy okazji. Jak zobaczyłem temat to pierwsze co cisnęło mi się na usta: Jaja myć należy CODZIENNIE!
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Bruno
___________________________
Zielononóżka, KP Liliput, KP Wisienka, Cochin miniaturowy, Araukana.
Ostatnio zmieniony przez Bruno 2010-02-05, 10:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Marekk 


Województwo: podlaskie
Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 82
Skąd: Brańsk
Wysłany: 2010-02-05, 20:29   
   Nr Tel.: 606 973 386


Witaj Bruno !
Myć czy nie myć oto jest pytanie.
Najlepiej żeby kury znosiły czyste jajka , ale trzeba myć przed inkubacją ale żeby były czyste to w mniejszym stopnu ale po to żeby zdezynfekować .Co do oddychania piskląt przez brudną skorupkę to myślę że kurczak sonie poradzi bo jest tyle porów w skorupce że zawsze któreś będą czyste. Myjcie przed inkubacją żeby zabić zarazki , nie myjcie konsumpcyjnych żeby mozna było je dłużej przechowywać !
 
 
Karol Chmielewski 
OPIEKUN DZIAŁÓW



Województwo: warmińsko - mazurskie
Pomógł: 6 razy
Wiek: 30
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 280
Wysłany: 2010-02-05, 22:24   

18marcinnn tak masz rację, ale jak sam zauważyłeś jaja bardzo brudne mogą mieć problem z wymianą powietrza i takich jaj nie powinno się brać do wylęgu, chyba że są cenne. Delikatne zabrudzenia nie mają większego wpływu na rozwój zarodka. ;)

Kury do gniazd wnoszą zanieczyszczenia wtedy, kiedy same są brudne, czyli najważniejszy jak zawsze to czysty kurnik.

Co do dzikich kaczek to nie ma tutaj większego problemu z czystymi jajami. Ptaki te zazwyczaj przebywają cały czas na wybiegu, bądź w wolierach. Ciągłe kąpiele oraz korzystanie z czystych trawników, wpływa na to, iż ptaki nie są zanieczyszczone i wracając do gniazd nie przynoszą na sobie zabrudzeń. Gniazda te wystarczy, że są suche, wyścielone słomą. W większości takie gniazda to budki, wykonane z drewna, różnego typu płyt czy też betonu. Są szczelne, więc to chroni jajka przed deszczami czy zbyt mocnym słońcem. Tym sposobem jajka nie zabrudzają się nadmiernie i zarodki mogą swobodnie się rozwijać.

Co do kaczek użytkowych, które trzymane są w pomieszczeniach, gdzie ptak ma większe szanse na ubrudzenie się jest o wiele mniej sposobów na „czyste jaja”. Ptaki blaszkodziobe mają inną konsystencję kału, który łatwiej wnika i zanieczyszcza ściółkę, dlatego trzeba wydzielić kaczkom miejsca, w których będą znosiły jajka. Gniazda powinny być szerokie i głębokie, ustawione blisko ziemi. Ilość gniazd powinna być odpowiednia do liczby kaczek, aby ptaki nie gubiły jaj lub znosiły gdzie popadnie na brudnej ściółce. Warto tutaj zauważyć, iż jaja blaszkodziobych są otoczone grubszą warstwą ochronną i można wtedy delikatnie je umyć w razie potrzeby.

Marekk napisał, aby jajka wydezynfekować, trzeba je umyć. Zamiast mycia można zanurzyć je w roztworze „Virkonu” na kilka sekund. Taki zabieg zabija bakterie na zewnętrznej stronie skorupy, aby wydezynfekować je od środka trzeba zanurzyć jajka po ok. 24 godz. inkubacji w kilku stopniowym roztworze antybiotyku, głównie przeciwko mykoplazmie, bo to ona najczęściej „przenosi się” przez jajko. Było to opisywane bardziej szczegółowo w numerze specjalnym Woliery, pt.: „Choroby ptaków – ptasie zdrowie” oraz w którymś z numerów woliery. Warto poczytać szczególnie tą pierwszą książkę, gdyż mimo to, iż sporo informacji można znaleźć w innych źródłach, to zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego, ciekawego, o czym się jeszcze wcześniej nie słyszało i zacząć to wprowadzać u siebie w hodowli. ;)
 
 
wj1964 


Województwo: śląskie
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 487
Wysłany: 2010-02-05, 22:57   

Wszystkie ptaki znoszą czyste jaja, natomiast zabrudzeniu ulegają one leżąc długo w gnieźdźie wtedy gdy mamy brudno i kolejne ptaki wchodząc do gniazda brudząc je.
Rozwiązaniem jest częste zbieranie jajek, a przede wszystkim wymiana ściółki zużytej na świeżą i suchy wybieg dostosowany do ilości posiadanych ptaków.
Czy myć czy nie myć?
Ja jeśli chcę użyć zabrudzone jajko do wylęgu przecieram je wilgotną czystą ścierką i to tylko na tej powierzchni gdzie było zabrudzenie. Myte jajka mają na pewno mniejszą żywotność, więc lepiej byłoby ( jeżeli już jest to konieczne) oczyścić je przed podłożeniem do wysiadywania, lub przed włożeniem do inkubatora.
Jaja ptaków wodnych (np. kaczek) mają lepszą warstewkę ochronną na skorupie, bo ich jaja mają większy kontakt z wodą - wilgocią, jednak "szorowanie" ich z pewnością tą ochronę niszczy.
Generalnie jak będzie sucho i czysto to nie będzie dylematu myć czy nie myć.
 
 
el lobo 



Województwo: łódzkie
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Lis 2006
Posty: 238
Wysłany: 2010-02-06, 08:06   

Czystość to podstawa, ale są przypadki, którym nie da się zapobiec, np. rozgniecione jajko w gnieździe lub wypróżnienie się samicy , gdy nieroztropnie zajrzy się do gniazda, gdy w nim siedzi ( kaczki dzikie). Jak kaczka będzie sama wysiadywać to nawet najbardziej zabrudzone jajka po jednym dniu będą wypolerowane na błysk, jak kule bilardowe :D , a do inkubatora trzeba je umyć.
_________________
© Michał "Lobo" Bugajski
 
 
adalbert203 


Województwo: wielkopolskie
Wiek: 34
Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 12
Skąd: okolice Poznania
Wysłany: 2010-04-05, 23:41   

a czy zamiast szorowania jaj przecierania ich wilgotną szmatką itd można jajka poprostu na pare minut zanurzyć we wodzie żeby brud sie odmoczył a później połóżyć na szmatce i poczekać aż wyschną same??
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13